Nichts ist fur dich....Nichts war fur dich .... nichts bleib fur dich... fur immer!...

Rammstein Interview - Rozhovor s Richardem 2/part 2

28. srpna 2008 v 19:55 | Agnesh |  Rammstein
KNAC.COM: Jo, shledávám to kladným, protože ti to dá větší sílu chtít něco a pak uděláš všechno proto, aby se to povedlo.
RICHARD: Jo, je to trochu jako v Americe. Myslím, že to je to, proč hodně Američanů je o tolik lepší-mluvím jen o lepších dovednostech-protože oni opravdu hodně musejí líp hrát než kdokoliv jiný. Nejsou tu takové oddělení mezi lidmi jako v Německu. Víš, fakt to není jedno-když děláš hudbu, tak jí děláš, ale taky musíš dostat peníze od vlády. Tady ve státech musíš bejt dobrej, jiný cesty není.
KNAC.COM: Až do Rosenrot jste nikdy nenahrávali doma, jenom ve Španělsku a jiných zemích.
RICHARD: Jo, někde je vždycky horko. Jsme z DDR, nikdy jsme moc necestovali v první etapě našeho života, až teď, a osobně já mám rád hodně slunce a horka, když nahráváme. Tentokrát jsme nahrávali v Německu protože prvních 6 songů už bylo hotových z minulého nahrávání, takže jsme jen řekli "Koukej, budeme v Berlíně". Což mimochodem nebyla dobrá myšlenka. Už bych to neudělal. Myslím si, když jdeš do studia a pak muset obchodovat s tím s každým a každý děn je tak spletité. Víš, kurva hraješ, nahráváš a první věc, co musíš udělat, je jít pak za svým daňovým poradcem
KNAC.COM: Jasně, potřebuješ separaci a soukromí.
RICHARD: Potřebuješ se od toho oddělit, musíš mít uvolněné myšlení a obchod a cokoliv a něco tě narazí a my pak musíme udělat cokoliv, aby to šlapalo. Z některých důvodů…myslím, že mám nahrávání hodně rád…z počátku tam byly pochybnosti o tom, protože bylo 6 songů z předchozí desky-a já jsem ti songy měl rád, nikdy jsem si nemyslel, že to jsou nějaká béčka nebo tak-ale když jsme začali nahrávat nové písně, bylo to konečně jiná cesta jakou jsme šli a myslel jsem si: "Wow, tohle by mohlo být mimo desku, stát samostatně."
KNAC.COM: Myslíš, že by se to mohlo ukázat trochu odlišný, kdybyste nenahrávali v Berlíně? Mělo to nějaký vliv na atmosféru během nahrávání?
RICHARD: Vždycky to má nějaký vliv, určitě. Myslím…nevím jestli by to bylo lepší nebo horší-to ti neřeknu. Ale nakonec prostředí je to hlavní. To je to, proč jsem přemýšlel o svém rozhodnutí…předtím, než jsem začal hrát v Rammstein jsem hrával nějaký mix funku a punku, což byl opravdu druh napodobování Americké hudby a věřím, že od tý doby až do dneška si musel být v tomhle druhu prostředí, aby si mohl dělat takovouhle muziku, jinak to je falešný. Prostředí je vážně důležitý.
KNAC.COM: Souhlas. Nedávno, na posledních pár albech, jste měli hodně zapojení od ostatních muzikantů. Vydali jste hodně singlů a spolupracovali jste s hustou skladbou nejrůznějších lidí, kteří dělali jejich provedení písní- Beastie Boys, Meshuggah, Apocalyptica, Nina Hagen…
RICHARD: Pet Shop Boys, nezapomeň na Pet Shop Boys! (smích)
KNAC.COM: (smích)
RICHARD: (stále se směje) Jenom žertuju.
KNAC.COM: Takže co ti to přineslo? Jak se stalo? Přišli k vám lidi a jen řekli: Hey, chtěl bych být část tohohle." nebo jak to bylo…
RICHARD: Jo, z nějakého důvodu Rammstein jsou ve středu zájmu pro hodně umělců protože to je unikátní skupina a hodně lidí nás má rádo, protože nejsme jedni z mnoha… Rammstein se vážně stali jednou z těch kapel, které jsou zaměřený na to, co mám rád. Myslím si, že nás můžeš buď milovat, nebo nenávidět. A hodně lidí…myslím, že Rammstein je velmi odlišná skupina. Jsme velmi odlišní a dostalo se nám hodně uznání. Jedna z největších poct pro mě byl den, kdy Jimmy Page a Tony Iommi poslouchali naši show a po ní přišli a řekli: "Páni, to byla fantastická kytarovka." (pozn. Wow, the fucking guitars on that!) Víš, to je vážně, vážně hustý.
KNAC.COM: To je velkej kompliment.
RICHARD: Jo, opravdu si toho cením protože u nás se nám těhle komplimentů nedostává. Doma máme víc komplikací než kdokoliv jinej na světě.
KNAC.COM: Přesto vím, že pro mě a určitě pro hodně jinejch lidí, kteří vás poslouchají, je faktem, že vytváříte velice odlišný zvuk. Je to velice lákavé, je to…víš, jde to s váma, ale taky jste velice loajální k vašemu jazyku a neděláte kompromisy při konfrontacích s americkou metalovou scénou. Myslím, že třeba ve Švédsku, Německu a i jiných zemích je hodně skupin-a ty zpívají v angličtině, aby byli přitažlivý a vy jste dosáhli toho samého bez ohledů na to, kdo jste a odkud pocházíte.
RICHARD: Myslím, že jedna ze součástí našeho úspěchu, který máme, je to, že zpíváme v našem rodném jazyce. A proti tomu jde to, kde jsi, kde se nacházíš, kde je tvé prostředí, kde žiješ. Například teď žiju v New Yorku a zrovna dodělávám svoje první album a zpívám anglicky. Opravdu to je odlišné jestli mluvíš tím jazykem a i v něm přemýšlíš. Kdybych to tak udělal v Německu, nefungovalo by to. A další věc je, že Till má neuvěřitelný způsob psaní textů. Je jedním z nejlepších v Německu, co se textů týče, myslím, že je vážně básník a opravdu temný básník a to máme rádi. Ale neudělal by to v angličtině, prostě by nemohl. Takže bylo dobře, že jsme šli za svými instinkty a to je to, co děláme a s čím jsme spjatí. A zřejmě někdy…on této desce zpíváme španělsky, definitivně jsme se otevřeli, víš, není to o tom, že bychom museli celou dobu zpívat německy. Ta píseň (Te Quiero, Puta) je v tomhle případě vlastně zábavná a mám ji rád. Náším hlavním jazykem bude němčina a to se vztahuje k tomu, jak jsem ti říkal o tom, když jsem seděl ve svém pokojíku a poslouchal AC/DC a nemohl jsem rozumět ani jednomu zasranému slovíčku (smích). Ne. Ale bylo to o energii a já jsem jí naprosto dostával. A to samé jsou Rammstein.
KNAC.COM: Naprosto. Ironicky, včera jsem poslouchal Herzeleid a říkal jsem svýmu kámošovi o kterým jsme už mluvili a který mi pomáhal s otázkami,že vy jste něco jako AC/DC v Německu.
RICHARD: (smích) Jo, díky!
KNAC.COM: (smích) Tak to je konečně kompliment-tedy z mého pohledu-ale takhle mě zasahujete. Jen vážně v rychlosti-zmínil si se o vedlejším projektu, jak se jmenuje?
RICHARD: Emigrate. Imigrace je, když do země a Emigrace je, když ze země.
KNAC.COM: Ok. Budu to sledovat. A znova, jako jsi zmínil krátce Ninu Hagen-pamatuji si jí, že byla nechvalně známá, měla silný profil a byla anti-sociálním typem. Znám Rammstein-vy jste byli tak nějak kontroverzní, přinejmenším v minulosti, jakkoliv jsou vaše show a některé vaše texty závadné. Myslíš, že je nějaká podobnost mezi cestou, kterou se vy přibližujete sociálním problémům a cestou, kterou razila ona?
RICHARD: Ne, je to naprosto odlišné. Nejprve ze všeho, ona usilovala o kariéru v DDR a pak zřejmě opustila zemi, takže je to úplně jiný příběh. My jsme vyrůstali v socialismu a nejprve jsme nebyli politickou skupinou a nikdy jsme nedělali politické závěry, protože…to neznamená, že nejsem politicky angažovaná osoba, ale myslím si-a je to můj postoj-není nic, co by mohlo být lepší nebo horší. Jsou jenom věci, které jsou dobré a špatné a je hodně věci, které jsme měli rádi na vyrůstání v socialismu. Jsme opravdu pyšný a šťastný, že mám možnost žít skrz dva systémy, ale naše cesta skrz východ na západ-to je u ní odlišná historka. A ten problém, který jsme měli-a o ní to není pravda-myslím, že jeden z problémů Německa, byl problém jejich druhu…myslím, že Německo obecně má problém se svojí vlastní identitou, víš? Vyrůstali jsme s tou vší vinou za 2.světovou válku a z nějakých důvodů to asi otočilo Rammstein tak, že mají tyhle německé kvality-což si myslím, že není zas až tak špatné-ale z nějakého důvodu někteří lid é připomínají něco, o čem si nemyslím, že to připomínat chtějí.
KNAC.COM: Dělají to. A dobrým příkladem je Toolovo "AEnima" album, dělají "Die Eier Von Satan"… (pozn. Vejce od satana)
RICHARD: Jo.
KNAC.COM: Víš, mezinárodně to je zařazovaný jako zvuk "Vůdcovský"…zvuk je hodně SS a je to hodně dělaný jakoby podle nějakého receptu.
RICHARD: Přesně.
KNAC.COM: Lidi si automaticky udělají asociaci bez žádného předchozího spojení.
RICHARD: Ale to je taky trochu problém Ameriky, protože furt vidíš posranej Hollywood…myslím, právě teď máme být zděšení, právě teď Hollywood píše tenhle pravý život Ameriky a stále vidíš Němce znázorněné jako nacisty nebo jako záporňáky; a to je to jediné co se Němcích ví a myslím…domnívám se, že to je v jazyku-je tam něco co je opravdu přímé a možná strašidelné, ale jedinou věcí, co o tom můžu říct je, že jsme nikdy…nikdy jsme neměli sklony se politicky angažovat a nikdy je mít nebudeme, nabeton! (smích)
KNAC.COM: Dobře. Ok, je tu pár věcí, co říkali moji přátelé-poslouchali nějaký věci z Rosenrot, konkrétně, titulní píseň je založená na dobrých znalostech lidové tvorby, správně?
RICHARD: Jo.
KNAC.COM: A protože Německo má velmi bohatý folklor a historii a co-ne, co vás dovádí k těm příběhům?
RICHARD: To je vlastně otázka spíš pro našeho přítele Tilla, protože on jediný píše texty a on s tím přišel, diskutovali jsme o tom, ale je to otázka pro něj. Opravdu na ní nemůžu odpovědět.
KNAC.COM: Tak tohle bude asi stejné-divila se…můžeš mi říct, jestli Hilf mir…Christiane tvrdila, že jí to připomíná příběh z německé pohádkové knížky "Struwwelpeter". (pozn. Rozcuchaný kluk)
RICHARD: (hodně se směje)
KNAC.COM: Je to tak správně?
RICHARD: Víš, legrační věc na tom je, že něco z téhle písně…měli jsme ideu už před pár lety použít staré německé pohádky a použít je v hudbě a "Struwwelpeter" byla vážně jendou z nich a myslím, že inspirace odtud přišla, máš pravdu. Mimochodem, viděl jsi tuhle knihu.
KNAC.COM: Ne, já jsem jí-jen mi o ní dneska řekla.
RICHARD: Je vážně kurva strašidelná! (smích)
KNAC.COM: To je to, co říkala-velmi temné, velmi morbidní…
RICHARD: Jo, jo, jo. Musíš se podívat na toho kluka (Struwwelpeter)-pamatuju si, když jsem byl dítě, stále jsem se koukal na toho kluka jako na děťátko a áááá-to bylo strašidelný! (smích)
KNAC.COM: Jo, fakt se o to zajímám. Podívám se po tom a kus si přečtu.
RICHARD: Jo.
KNAC.COM: Fajn-dříve jste vždycky vypadali, že píšete podle…jistě Till píše ze zkušeností z perspektivy a mám dojem z rozdílů mezi Herzeleid a Sehnsucht až k Rosenrot, že žádné album nebylo takovým posunem. Zpětně jste vždycky měli úspěch…víš, heavy songy, heavy, heavy, velmi chytlavé a teď dostáváte k jakési větší propracovanosti, k více melodickým písním. Svázalo tě to do tvého osobního života jako muzikanta? Přisuzoval bys to tomu?
RICHARD: Myslím, že ten zřejmý věk je nakonec podstatou, protože když jsi opravdu mladý, tak chceš muziku na plný koule 24 hodin denně, chápeš? Pak se staneš starším a potom definitivně oceníš melodickou stránku. Musím říct, že jsem vždycky měl rád melodičnost. Vždycky jsem se jí snažil vnést do naší hudby. Jsou změny, zřejmé, a myslím, že každý ve skupině souhlasí, že s další nahrávkou chceme jít zpátky k hrubší stránce, co máme. Myslím, že vždycky je stránka v našem soundu, který vždycky chceme dát šanc a myslím, že to děláme a domnívám se, že právě teď je čas na probuzení.
KNAC.COM: Výborně; co vás vedlo ke změne z Motor Musik k Universalu?
RICHARD: To je rozhodnutí, které…víš, Motor Music je součástí Universalu a pak dva lidé se oddělili z Motor Music a zrovna teď začínají s vlastním labelem -"Two Point Music"-a náš platný kontrakt máme s Universalem, takže musíme být u nich.
KNAC.COM: Vaše videa-vždycky je to velká součást stránky skupiny-vždycky jste byli velmi visuální a speciálně podějí jste měli možnost znázornit a jít ven s vyjádřením vašich pocitů, společně s tunami obrazů a metamorfóz. Co ve vás způsobuje potřebu to tak moc vyjádřit?
RICHARD: Protože zaprvé máme rádi…velmi hezká věc je, že můžeš otočit píseň ve velmi odlišném stylu a bylo by to video. Někdy to je ok, ale když děláš dobré video, tak se to otočí přesně a lidé to vezmou. Protože když píšeme muziku, musí to být vizuální co to jen jde. Musím mít určitý druh filmu v mé hlavě-to neznamená, jestli z toho vznikne to samé nebo ne-a jestli děláš nějaké visuální efekty v hudbě, může to pomoct písni k jejímu pochopení. Je to velká možnost a druhá věc je, že milujeme umění (smích). Máme to rádi a vždycky je to sranda hrát to a znázornit to nějak jinak. Na pódiu máš jen jednu roli, víš? A my to můžeme změnit.
KNAC.COM: A to je jiný rozměr-myslím, máš hudbu Rammstein a pak máš videa, co jsou hudbou, ale taky o hodně víc. Jak jsi říkal, je vaše hraní, vlastně sděluje visuální příběh jako takový malý film.
RICHARD: Přesně a to je jedna ze sil co Rammstein mají, protože se hodně zajímáme o to, aby Rammstein byli jako ve filmech, chápeš? Máme své visuální efekty a milujeme je.
KNAC.COM: To jedna z věcí, co mám na Rammstein rád.
RICHARD: Viděl jsi nás naživo?
KNAC.COM: Ne a to je vlastně jedna z mých otázek, přijedete do USA?
RICHARD: Víš co, teď máme pauzu. Rozhodli jdme se, že potřebujeme odstup, speciálně po té celé práci, kterou jsme dělali poslední roky a bylo opravdu důležité, že jsme si vzali pauzu a začneme znovu v roce 2007. Určitě se vrátíme, ale nevím kdy.
KNAC.COM: Ok, viděl jsem Live aus Berlin víckrát, než můžu spočítat, takže…
RICHARD: Jo, nové DVD právě vychází, bude vážně, vážně skvělé.
KNAC.COM: Super. A nevíš kdy by mělo vyjít?
RICHARD: Doufám, že tak za 4-8 týdnů; Vám jen, že to bude vážně brzo.
KNAC.COM: Je tam živý materiál a videa, nebo…
RICHARD: Ano, je to živé hraní z naší tour po Evropě, speciálně to obsahuje naší venkovní show ve Francii a o hodně jinou show z Japonska a z Anglie. Dobrý materiál.
KNAC.COM: Nakonec, co by jsi vzkázal lidem co čekají na další "Herzeleid" nebo "Sehnsucht"?
RICHARD: Kupte si "Herzeleid" nebo "Sehnsucht". (smích)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama