Nichts ist fur dich....Nichts war fur dich .... nichts bleib fur dich... fur immer!...

Rammstein Interview - Rozhovor s Richardem

28. srpna 2008 v 19:53 | Agnesh |  Rammstein

The Gauntlet: Rozhovor s Richardem

The Gauntlet: Co jsi v poslední době dělal nebo děláš?
Richard: Vlastně je toho hodně. Právě teď pracuji na takovém svém "vedlejškáku".
The Gauntlet: O co se jedná?
Richard: O co se jedná? Dělám na odlišných sonzích. Nechci tomu říkat sólovka. Je to nový projekt a všechno dělám sám. Nějaký čas jsem strávil ve Švédsku skrz produkci. Jsem naprosto zaměstnaný. Dělám to během pauzy, kterou máme s Rammstein. Po všech těch letech jsme si řekli, že bychom si mohli dát pauzu. Ostatní kluci jsou taky někde na dovolený.
The Gauntlet: To je v poho. Myslím, že po 13 letech je na čase si orazit. Když pracujete a jste na tour, jste napjatí a soustředění na to, co s Rammstein vznikne.
Richard: Přesně tak. Je to dobrý čas na to, dát si trochu odstup jeden od druhého. Posledních 13 let jsme spolu byli prakticky non-stop. Speciálně v tomhle bandu můžou být věci vážně složité. Pracujeme v demokratické linii, což zahrnuje hodně diskuze. Takže je vážně dobře si udělat pauzu právě teď. Reise Reise bylo před rokem, Rosenrot poslední rok a živák přijde brzo, takže je čas udělat si pauzu. Je dobré mít trochu oraz.
The Gauntlet: Jak se jmenuje tvá nová kapela a o co se jedná?
Richard: Celé se to jmenuje Emigrate. Žije se mnou v New Yorku, i to mě definitivně inspirovalo. Je to mix, ale zvuk je víc americký než německý. Slyšíš to z německé strany, ale zpívám anglicky. Řekl bych, že to je víc melodické. Nevím jakým zvukem bych to přiblížil. Mám to rád. Je to poprvé co organizuji sám projekt od začátku. Opravdu mě to baví. Nikdo neuvěří kolik času a snahy to zabere, abys udělal desku. Lidé to vážně nedoceňují. Ale nechci si stěžovat, jsem šťastný.
The Gauntlet: Je to ono, proč jsi v New Yorku? Jen si odpočinout od všeho, změnit si "výhledy"?
Richard: Věci okolo Rammstein jsou vždycky takové soutěžení mezi členy skupiny, což je dobře. Když jsme nahrávali Mutter, bylo hodně napětí, které prorůstalo kapelou. Musel jsem jít pryč. To byl jeden z důvodů, proč jsem musel odejít. Kapela přežila můj odchod, nechalo jí to dýchat. Jsem ženatý už pár let a věci se vyřešily. Žil jsem život ženáče. Ukázalo se to jako dobrý krok.
The Gauntlet: Bylo to těžké trochu poodstoupit od Rammstein?
Richard: Jo, vždycky je to těžké pro kluka, co je pořád pod kontrolou. Na mou čest to bylo důležité nechat to tak pro moje zdraví a pro důvody ostatních kluků. Jsem ten typ chlápka, který když má nějakou vizi, tak si za ní jde hlava nehlava. Když žijete v band-demokracii, musíte všechno s každým spletitě diskutovat. Tak u lidí vycházejí jejich vlastní myšlenky a tak to chtějí změnit a udělat to jinak. Bylo důležité odejít a já se teď cítím o hodně líp. Nemusím tu být celou dobu. Máte pravdu, že to bylo těžké, ale to je život.
The Gauntlet: Rammstein konečně vydávají Rosenrot 28. března v USA.
Richard: To nevím, řekněte mi to. Teď nevím proč máme odlišná data vydání v Evropě a ve Státech.
The Gauntlet: To byla moje další otázka...proč? Rammstein jsou tak velkou skupinou, že nepotřebují k nové desce jet tour.
Richard: Díky. Problém je, že jsme se rozhodli nejet k Rosenrot tour. Za druhé máme pauzu. Jako německá kapela máme jiné role než americké skupiny. Trh v Americe je o dost větší než ten Evropský. V Americe máš za tour hodně plusových bodů, stejně jako v Evropě. Německé kapele to zabere hodně energie dělat US tour. Udělali jsme to párkrát a není to tak snadné. To je to, proč se víc soustředíme na evropský trh. Když se nedostaneš do rádia, musíš na tour. Ale nemáme tolik času, protože musíme "sloužit" mnoha trhům. Není to v tom, že bychom se sem nedostali, ale jen koncentrujeme sílu, kterou máme.
The Gauntlet: Hodně z Rosenrot bylo nahráno z dob Reise Reise.
Richard: Jo, ale nemáme rádi dlouhá CD. Co jsme tentokrát udělali bylo to, že jsme nahráli hodně songů. Nejprve jsme přinesli hodně písniček dohromady, které pasovaly dramaturgicky do konceptu Reise Reise. To neznamená, že to byly nejlepší songy ze všech, ale byly nejlepší pro Reise Reise. Pak jsme si nechali 6 písní stranou protože taky byly dobrý. Byly příliš dobrý na to být nějakými "B". Tak jsme se vrátili zpátky, aby jsme se koukli, co jsme vlastně stvořili. Do studia jsme šli po 3 měsících a vymysleli 6 nových věcí, které byly vážně dobré. Nejprve jsme chtěli desku nazvat Reise Reise 2. Ale pak jsme si uvědomili, že děláme odlišnou desku v odlišném stylu. Nakonec jsme jí pojmenovali Rosenrot
The Gauntlet: Takže tohle je samostatné aktuální album, ne nějaké béčko z toho, co zbylo?
Richard: Opravdu bych to tak neviděl. Pro mě to je jen deska, která si stojí sama pro sebe.
The Gauntlet: Je něco pravdy na tom, že Rammstein spěchali s touhle deskou, aby měli lepší podklad při podepisování nové smlouvy s labelem?
Richard: [směje se] Vážně jsme nepotřebovali znovu vyjednávat o naší nynější svobodě. Neuspěchali jsme to. To je jedná z věcí, kterou mám na Rammstein vážně rád. Opravdu se o to moc nestaráme. Chceme jen podat něco dobrého. Když se zaposloucháš do naší hudby, koukáš se na naše videa, nebo jsi na koncertě, budeš vědět, že přinášíme kvalitu a ne kvantitu. Musím říct, že když poslouchám Rosenrot, je to jiné, ale pořád to je super. K odpovědi na tvojí otázku, i když není moc správná. Jsme nezávislí, byla to poslední nahrávka během kontraktu. Vychází nám DVD. Po 12 letech hraní už tam není žádný tlak.
The Gauntlet: Je tohle zvuk, který budeme od Rammstein i nadále slyšet?
Richard: Ne, ne, ne. Konečně se vrátíme zpátky. Ale nejsme pod žádným tlakem něco udělat. Setkáme se v roce 2007 a začneme nahrávat nové CD. Budeme se bavit o věcech jako je tour apod.
The Gauntlet: Rosenrot na mě působilo, že bylo měkčí a mělo jednodušší riffy než u Reise Reise, ale zároveň to je víc brutální a zapamatovatelné.
Richard: Dobrá myšlenka. Jsou tam opravdu zajímavé věci. Poprvé jsme zpívali španělsky. Pak je tu takový malý duet "Don't die before I do", ve kterém křížíme styly. Mám ten song rád, je to hezká písnička, tak mě nezatracuj. Myslím, že to je dobré místo na zastavení. Až opět "vstaneme", budeme tu s novou brutalitou.
The Gauntlet: Proč jste nevyužili Bobo v tomhle duetu?
Richard: Song byl napsaný už hodně dávno. Bylo to hodně odlišné od Rammstein. Till ten song miloval a zeptal se, jestli bychom ho zkusili s Rammstein. V mysli jsme neměli žádnou vhodnou ženu do duetu, pak Jacob, náš produkční, se zmínil, že by rád spolupracoval se Sharleen Spiteri z TEXAS. Přešla k nám a fungovalo to výborně.
The Gauntlet: Rammstein stále dostávají ceny a nominace za Reise Reise. Které si ceníš nejvíc?
Richard: Upřímně, jedna věc, kterou bych chtěl v mém životě, je Grammy. Možná jsem bláhový, ale miluji Grammy. Jako německá skupina je pro nás čest jen to, že jsme nominováni. Myslím si, že už jsme byli dost často nominování a už bychom to mohli jednou vyhrát. Teď nahrávám svojí desku, takže se nebudu trápit během slavnosti. Ostatní kluci si užívají dovolenou. Legrační na tom je, že jsme byli nominováni za píseň, za kterou jsme byli žalováni.
The Gauntlet: Jo, to je velmi zajímavý příběh.
Richard: Byly pověsti, že chlap o kterém to je, nás bude žalovat. Legrační věc v Německu je, že o něm bylo hodně filmů. A pak šel k soudu a byl schopen zastavit ty filmy. Bude zajímavé, co bude možná schopen udělat s námi. Opravdu nevím, jak moc to je možné. Všechny písně a texty jsou psány podle skutečných příběhů. Jak někoho můžete žalovat? Od něj vzešla jen inspirace. Je to divné. Myslel jsem si, že na začátku nemůže stopnout ten klip, ale před pár týdny jsem četl, že ano.
The Gauntlet: Písně jsou jen jinou formou novinařiny. Píšete o něčem co jste slyšeli.
Richard: Přesně! Spousta lidí má písně o Charlesi Mansonovi a zobrazuje jeho zločiny. Nevím jestli soudní proces byl už ukončen, ale on to chce. Jeho tvrzení, o kterém jsem slyšel je, že jsme úspěšní skrz jeho příběh. Všechno to jde zpátky přes peníze.
The Gauntlet: Video k Mein Teil nezobrazovalo jeho?
Richard: Ne, to bylo vážně z aktuálního úmyslu. Mysleli jsme, že chceme udělat něco jiného. To, co jsme udělali bylo, že každý si 30 minut dělal co chtěl, co právě cítil. Každý dělal něco jiného. Nevěděli jsme, co ten druhý udělá.
The Gauntlet: Snaží se kapela schválně dělat kontroverzní videa?
Richard: Nemyslím, že to tak děláme obecně. V Evropě můžeme provokovat jako součást naší práce. Myslím, že vždycky musíš mít nějaké téma a jít přes nějaké hranice. Nemůžeš přemýšlet nad tím, jestli se to dobře prodá, nebo jestli je to správné. Takové věci nemám rád. Jen chci, aby to bylo cool. Myslím, že dynamika, co je v Rammstein, je úžasná. Když jsme spolu, vzniká spousta odlišných věcí. Myslím, že to je část chemie našeho bandu. Je to provokativní.
The Gauntlet: V Evropě je vidět více sexuality než v USA. Vždycky cítíš větší tlak v Americe?
Richard: Ano, jsou věci které musíme změnit. V MTV jsou určitá pravidla. Nepovolují zbraně. Měli jsme problém po 11.září s videem k Ich will, které bylo jako bankovní loupež. Neměli rádi výbuchy a bordel. Vím, že hodně problémů by jsme měli i teď a oni se snažili změnit ten materiál, ale my jsme neustoupili. Někdy se vážně nestarám o to, jak bolavé naše video je. Ale někdy jindy řekneme "víš, opravdu si nemyslím, že bychom to měli udělat".
The Gauntlet: Z Rosenrot vyšli na svět 3 videa. Bude nějaké další?
Richard: Uděláme ještě jedno pro duet s Sharleen.
The Gauntlet: Video k Mann gegen Mann vypadalo jako celkem pro gaye.
Richard: To je opravdu vypečené. Fakt vypadáme jako kurva gayové! Režisér Jonas Akerlund dělal pro Prodigy "Smack my bitch up". Odvedl opravdu dobrou práci. Jedna odlišná věc na něm je, že přesně ví co chce. Udělal všechno sám. Má na všechno skvělý rytmus. Vše bylo vážně zajímavé. Fakt mám rád tohle video.
The Gauntlet: Kdo přišel s tímhle konceptem?
Richard: Vlastně to byl Jonas. Chtěli jsme se hodně pobavit a být všichni nazí. Většinu času to byla skupina, která přicházela s nápady, ale tentokrát to byl jeho nápad.
The Gauntlet: Jaké to je být naolejovaný a serfovat po 20 nahých mužích?
Richard: [směje se] To zní hodně teple. [směje se] Ze začátku to bylo hodně složité, protože tam bylo spousta lidí. Ale pak jsme si zvykli. Nazí jsme vyrostli. Pamatuji si, jak jsme nahý běhal po mém bytě.
The Gauntlet: Nedávno jsem četl, že se objevíš ve filmu 'Madness is Catching'?
Richard: Není to pravda. Rozhodl jsem se, že s tím nebudu mít nic společného.
The Gauntlet: Přál sis někdy, abys nikdy nemusel zvát pyrotechniky na živou show?
Richard: Ze začátku, měl jsem s tím hodně problémů, brát to pryč od našeho provedení. Jako muzikant musíš být tak čistý, jak je to jen možné. Vážně jsme zkoušeli balancovat na okraji. Pak jsem si uvědomil, že to, co děláme, je pyrotechnika. Realizovalo to Rammstein u lidí. Nikdy to už nechci změnit. Je to kus Rammstein. Je to sranda to dělat a konečně i složitý to udělat. Je těžké přesunout tu celou mašinérii. Taky je to drahý, ale je to svébytná část Rammstein. Milujeme připravovat velkolepé show, aby se lidi bavili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama