Nichts ist fur dich....Nichts war fur dich .... nichts bleib fur dich... fur immer!...

O Tarje Turunen

27. července 2008 v 18:19 | Agnesh |  Nightwish
Kariéra
V šesti letech začala se studiem zpěvu a ve svých osmnácti letech pokračovala ve studiu klasického zpěvu na finské Sibeliově akademii. Ve stejné době Tarja dostala nabídku od svého spolužáka Tuomase Holopainena k účasti na společném akustickém projektu a návrh přijala. Po krátké době se k nim přidal kytarista Emppu Vuorinen a vznikla skupina Nightwish. V roce 1997 vydalo finské vydavatelství Spinefarm Records jejich debutové album Angels Fall First, kombinující metal a klasickou hudbu. Ve stejné době se Tarja zúčastnila Savonlinnského operního festivalu, a tím se zapsala do podvědomí posluchačů jako zpěvačka dvou odlišných druhů zpěvu - metalu a klasické hudby.
Roku 1998 následovalo další album Nightwish, Oceanborn, které obsahovalo písně jako Sleeping Sun nebo cover-verzi Walking In The Air. Album se brzy mohlo pyšnit platinovým titulem. Oceanborn vynesl Nightwish až na vrchol a Tarja se stala díky svému osobitému projevu a charizma jednou z nejpopulárnějších žen v tvrdé hudbě po celém světě. Vokalistku skupiny Nightwish obsazovalo na titulní stranu mnoho rockových a metalových magazínů, jako Metallian, Blue Wings, Metal Hammer, Rock Hard, Metal Heart aj. Ve velkém množství z nich ji také čtenáři zvolili nejlepší zpěvačkou roku.
Poté si dala Tarja pauzu kvůli dokončení studia a vedlejším projektům. Koncem roku 1999 Tarja přijala nabídku jako sólová zpěvačka v moderním baletu Evankeliumi ("Evangelium") ve Finské národní opeře. Představení byla vyprodána.
V roce 2000 vyšlo další album Nightwish, Wishmaster a stalo se po několika týdnech taktéž platinovým. Po něm následující deska Over The Hills And Far Away byla platinově oceněna hned dvakrát po sobě a podobně se jí vedlo i v jiných zemích. Během nahrávání vokálů k Century Child si Tarja našla čas i pro hostování na desce Beto Vázquez Infinity stejnojmenné argentinské metalové kapely, na které byly vokální linky nazpívané Tarjou velkým pomocným prvkem a prodávalo se v celé Evropě.
Tarjiným dalším projektem bylo turné po jižní Americe s názvem Noche Escandinava ("Skandinávská noc"), kterého se zúčastnila s finskými operními umělci. Roku 2004 se opakovalo. Poté Tarja cestovala po celé Evropě, Japonsku i Americe a zpívala písně od skladatelů jako Jean Sibelius nebo Richard Strauss a celé turné mělo skvělý ohlas.
Nové album Once zajistilo Nightwish ještě větší popularitu po celém světě a následující světové turné bylo největší, jaké kdy finská kapela měla. Tentýž rok byl pro Tarju velmi náročný, protože začala s natáčením svého vánočního alba. Brzy jí vyšel sólový singl Yhden Enkelin Unelma ("Sen jednoho anděla"), které bylo v krátké době oceněno taktéž platinovou deskou.

Sólová dráha

Po rok a půl dlouhém turné s Nightwish byla Tarja ze skupiny vyhozena kvůli údajnému komerčnímu přístupu a neúctě k fanouškům. Ve skupině Nightwish ji zastoupila nová zpěvačka Anette Olzon.
V roce 2007 vydala Tarja nové sólové album My Winter Storm, které sklidilo veliký úspěch po celé Evropě a zanedlouho se stalo platinovým. Hodně lidí jej hodnotí jako nejlepší a v současné době (2008) je Tarja na velikém turné i po Česku.
Tarja začala pracovat na dalším vánočním albu Henkäys ikuisuudesta ("Dech z věčnosti"), tentokrát s klasickými vánočními hity jako Happy Christmas (War Is Over) a Happy New Year i s písněmi, které nazpívala společně s dětskými sbory.
tarja je ženská, kterou nejvíc uznávám:-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Serynda Serynda | 21. července 2009 v 15:13 | Reagovat

Anette je stejně lepší než tahle koza!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama